Jaký je rozdíl mezi zelenou kávou a černou kávou

zelena-kava

 

Každý již někdy slyšel o pozitivních účincích zelené kávy, někteří ji dokonce vyzkoušeli. Bobulím zelené kávy se přisuzují velmi pozitivní účinky na lidský organismus, působí jako silný antioxidant a podporují hubnutí. Jaký je však skutečný rozdíl mezi zelenou a černou kávou?

Pokud byste někdy navštívili kávovou plantáž, zřejmě by vás zarazilo, jak vlastně rostoucí káva vypadá. Není ani zelená, ani černá, je červená. Vzhledem plodů se nejvíce podobá našim šípkům. Vlastní kávové zrno je ukryto uvnitř plodu, který se musí nejdříve sklidit a nechat několik dní vysušit. Následně teprve ztmavne a zezelená.

 

Zelená káva


Právě v zelené podobě se káva od počátků věků konzumovala přelitá horkou vodou. Zrno skutečně obsahuje zdraví prospěšné látky, především kyselinu chlorogenovou, polymerické fenoly a kofein. Pozitivní účinky na lidský organismus spočívají zejména v nabuzení organismu a snížení chuti na sladké.

 

Černá káva


Od určité doby, přesněji počátku 18. století, se začalo ve větší míře prosazovat pražení kávy. Důvodem k tomu byly lepší senzorické vlastnosti. Zelená káva je nevýrazná, chuťově připomíná spíše zelený čaj, než kávu. Oproti tomu černá káva, jak ji známe, má mnohem bohatší chuť a aroma. A co více, pražením se jednotlivé druhy kávy od sebe mnohem snadněji rozeznají a vyniknou jejich specifika.

Vlastní pražení kávy je téměř umění. Chuť výsledné směsi velmi ovlivňuje dosažená teplota, takže zatímco Americké pražení při 210 °C dává stále poměrně vysoký prostor původní chuti zelené kávy, Španělské pražení při 250 °C už kávu zbaví téměř všech látek a vynikne až téměř dehtová chuť.

Z hlediska chemického složení platí, že čím vyšší teploty se dosáhne, tím více kyseliny chlorogenové, polymerických fenolů i kofeinu nenávratně zmizí. Zelená káva je tak oproti kávě, která prošla Španělskou metodou, mnohonásobně hodnotnější. Na druhou stranu u káv pražených při nižší teplotě nejsou ztráty tak vysoké, ale káva je poté kyselejší.

 

Kvalitní černá káva se vyrovná té zelené


Pokud si chcete vychutnat bohaté aroma kávy a zároveň udělat více pro své zdraví, pijte kvalitnější kávové směsi, které prošly nižší teplotou pražení. Velcí výrobci kávy často vysokým stupněm pražení maskují horší kvalitu kávy. Je-li káva ostrá a štiplavá, pak je to tím, že výrobce úmyslně zvolil vyšší stupeň pražení.

Naopak, pokud v kávě cítíte variaci chutí a každý doušek vás pohladí na duši, pak jste nalezli tu pravou a kvalitní kávu se stále vysokým obsahem zdraví prospěšných látek. Přesně takové jsou naše kávové směsi Alesio.